A pogányságról

A latin "paganus"-ból származó szó, mely falusit, civilt jelentett. Egyik értelmezés szerint a kereszténység a városokban gyorsabban terjedt, ezért "falusizták le", akik őseik hitéhez ragaszkodtak, a másik értelmezés szerint pedig a keresztények Krisztus katonái, aki pedig nem tartozik közéjük, az civil.

Az évszázadok során ez a kifejezés különböző értelmeket nyert. Jelentett hitetlent, nem keresztényt, másvallásút, de még sátánistát is.

Az 1700-as évek végére, 1800-as évek elejére az emberek megelégelték a kereszténységet. A felvilágosodás a tudomány vívmányait hozta, a romantika pedig az ókori görög-római vallás szabadságát állította szimbolikusan a kereszténység tiltásaival szembe. A nyugati világ új, emberközelibb vallásokra szomjazott.

A Teozófiai Társaság az indus-völgyi vallásokban vélte megtalálni a választ, Aleister Crowley Thelemája az egyént állította teológiája középpontjába, majd az 1940-es évek végén Gerald Brosseau Gardner létrehozza az első olyan vallást, mely a kereszténység előttre mutat vissza: a Wiccát. Barátja, Ross Nichols 1964-ben megalapítja az Order of Bards, Druids and Ovates-t, az első konzekvensen nem-keresztény druidarendet. Angliában egyre többen igyekeztek kapcsolódni egy "kereszténység előtti" spiritualitáshoz. Fontos tudni, hogy ezen vallásokból nem maradt meg semmi, a kereszténység évszázadai az emlékek maradékát is kitörölték a történelemből.

A spiritualitás azonban nem elnyomható. Ugyanazokkal a módszerekkel, ahogy őseik dolgoztak, az emberek újra felfedezték a természet isteneit, s a szabadkőművesség mintájára új misztériumokat leltek a fákban, folyókban, hegyekben és szelekben.

Az 1971-re elegen lettek ezen régi-új vallások képviselői Angliában, hogy szükségét érezzék az érdekvédelemnek. Mivel sok különböző spiritualitás gyűlt össze, szükséges volt egy olyan szót találni, mely megfelelően lefedi mindet. Így született meg a Pagan Federation, avagy a Pogány Szövetség, mely elsőként vállalta fel ezen címkét.

Az évek teltek, egyesek (főleg az északi típusú vallásokat követők) elutasították a "pogány" kifejezést, és büszkén vették fel a "heathen"-t, ami láplakót, a fenyérek népét jelentette. Mivel ez a magyar nyelvben nem tudott meghonosodni, mi minden olyan vallásra, amely a kereszténység előtti eredetre nyúlik vissza, a "pogány" kifejezést használjuk.

Célunk segítséget nyújtani minden útkeresőnek, hogy saját vallását meg tudja találni, de abban is, hogy a pogány (főleg az avatási alapú pogány) vallások meg tudjanak honosodni, és csoportokká válhassanak Magyarországon.

2024©Tahuti Webdesign